58th NYSV reenacting group

Pełna wersja: Weteran armii Unii na Cm. Rakowickim
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
2XI wybrałem się na Cmentarz Rakowicki, aby uprzątnąć nagrobek i zapalić znicze na grobie Hipolita Gustowskiego, Polaka i żołnierza armii Unii w okresie wojny secesyjnej. Temat przenoszę z naszego regimentowego forum:
http://csaregiment.pl/pl/forum/11-inne/1...html#18751

Cytując Marcina, kilka słów na temat samego bohatera:
„kapitan wojsk amerykańskich” – tak głosi inskrypcja na nagrobku – Hipolita Gustowskiego. Leży on w kwaterze XIIa u stóp rozłożystego drzewa. Już wcześniej przy pomocy Derengi ustaliłem, że pochodził on z Kalisza, urodził się w 1828 r., a do wojska USA zaciągnął się w Nowym Jorku w roku 1850. Ostatecznie z armii wystąpił 36 lat później. Z pewnością przez długie lata był związany z 2 pułkiem piechoty wojsk regularnych. Nie wiadomo jednak, co dokładnie porabiał w okresie wojny secesyjnej. Jak dotąd rozpoznałem w jego przypadku period poprzedzający wspomniany konflikt, jak też czasy powojenne. Tym, którzy chcieliby wyobrazić sobie postać kapitana, daję krótki rysopis: wzrost 5 stóp i 9 cali, oczy szare, włosy brązowe.

Z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie otrzymałem pismo, informujące, iż Hipolit Gustowski zmarł w Krakowie 6 października 1905 roku. Przed śmiercią mieszkał w tym mieście pod adresem ul. Krzywa 4.

Jeśli uda mi się zdobyć jakieś dodatkowe informacje, podrzucę. Może znajdę coś w doktoracie Derengi, i za jego pozwoleniem uda się opublikowac. Zobaczymy.

Póki co kilka zdjęć z mojej ostatniej wizyty na cmentarzu.
[attachment=21]
[attachment=22]
Wielkie dzięki za informację - czekamy oczywiście na kolejne newsy - bardzo ciekawy temat.
Panowie Jankesi, temat upamiętnienia oficera Unii, Hipolita Gustowskiego na forum "14stki" się rozwija.

Proszę zerknijcie co nowego w tej sprawie i może temat winien i u nas być przedyskutowany?

http://csaregiment.pl/pl/forum/11-inne/1...ickim.html
Przekierowanie