Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parszywa dwunastka, czyli jak nie zostać farbsem
Autor Wiadomość
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Liczba postów: 697
Parszywa dwunastka, czyli jak nie zostać farbsem
Poniższy artykuł pochodzi ze strony blueandgray i jak sądzę odzwierciedla problemy typowe dla rekonstrukcji każdej epoki. Nie sądzę by byli ludzie, którzy ustrzegli się wszystkich raf i mielizn rekonstrukcji, i są to w zasadzie rzeczy niby oczywiste, ale warte umieszczenia dla potomnych.

1. Nowoczesne okulary.
Jest to klasyczna wpadka rekonstruktorów. Czasem wynikająca z niewiedzy, czasem z koniecznego wyboru pomiędzy zakupem pierwszej kurtki i pierwszych okularów. Często okulary są po prostu pomijane jako coś co wydaje się mało widoczne. Idealne jest noszenie soczewek, ale nie każdy może i nie każdy chce je nosić. Ale jest to bardzo ważny element i zakup okularów "epokowych" nie powinien być odkładany w czasie dalej niż to konieczne.

2. Nieepokowa fryzura.
Musimy sobie zdawać sprawę, że są pewne pasje, których nie da się współdzielić tak do końca bezkonfliktowo. Nażelowana fryzura z powycinanymi wzorkami może jest cool, ale kompletnie nie pasuje do XIX wieku, podobnie jak fryzury heavy-metalowe czy innych subkultur. Dla tego powinieneś się zdecydować co jest dla ciebie ważniejsze byś nie psuł zabawy innym, którzy stoją z tobą w szeregu.

3. Bycie dupkiem.
Niezaleznie od tego jaka posiadasz wiedzę, umiejętności czy ile wydałeś na swój mundur - nic nie upoważnia cię do tego żeby zachowywać się jak dupek. Doradzaj, pokazuj, wspieraj, ale nigdy się nie wywyższaj. Staraj się też nadmiernie nie narzekać na warunki, na zadania, na sytuację - w końcu nie przyjechałeś na imprezę za karę, a swoim biadoleniem psujesz innym samopoczucie. Pamiętaj, że twoi koledzy mają tak samo ciężko jak ty.

4. Nadmierna odwaga.
Pamiętaj, że nadmierna odwaga graniczy z szaleństwem. Bycie autentycznym nie oznacza konieczności przebijania wroga bagnetem.
Pamiętaj, że jesteś częścią zespołu, bądź rozważny, bo to ważne dla bezpieczeństwa całej grupy Nie podejmuj czynności nie uzgodnionych wcześniej z innymi rekonstruktorami.

5. Nie bądź nadmernie ambitny.
Nie ma nic gorszego niż oficer lub podoficer, który fajnie wygląda, ale nie posiada żadnych umiejętności. Dla tego mierz siły na zamiary. Nie kieruj się własną ambicją, ale dobrem całej grupy. Jeżeli pożądasz awansów, zaciągnij się do wojska. To jest tylko zabawa, ale w tej zabawie ważne jest by kierowali szykiem ludzie o właściwych kwalifikacjach.

6. Nie noś sprzętu między kolanami.
Jeżeli nie robisz rekonstrukcji Jimmiego Paige'a, to nie noś swojej "gitary" między kolanami. Dopaduj długość pasków do wzrostu.

7. Papierosy.
Spróbuj palić cygara lub fajkę. Papierosy w tym okresie były wynalazkiem dla kobiet. Oczywiście palili je niektórzy męzczyźni, ale zawsze było to raczej uznawane za dziwną modę. Pamiętaj też o tym, że zapalniczki wymyślono wiele lat później.

8. Zbyt wiele sprzętu.
Naganne jest zarówno noszenie zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości gratów.
Ekwipunek powinien być optymalnie dostosowany do imprezy, okresu i scenariusza.

9. Zbyt dopasowany mundur.
Pamiętaj, że w tym okresie szyto mundury w czterech rozmiarach i raczej nikt z szeregowych nie chodził do krawca żeby je przerabiać.

10. Współczesna odzież.
Z odzieżą jest tak samo jak z okularami. Należy starać się eliminować rzeczy, które są nieepokowe ze swojej garderoby rekonstrukcyjnej.

11. Nadmierna biżuteria.
Z bizuterią jest tak jak z fryzurą. Kolczyki w uszach i pierścienie na każdym palcu są fajne u pirata, natomiast nigdy nie udowodniono by do wojsk Unii i Konfederacji zaciągano regimenty piratów. Dla tego pozbadź się takich ozdób oraz współczesnych zegarków, bransoletek, etc.

12. Nowoczesne opakowania od żywności.
Jest oczywiście rzeczą trudną, by zaopatrzyć się w epokowe opakowania. Natomiast zawsze można te współczesne nieco "podrasować".
Zdejmij etykiety z puszek, folię z chleba, wywal palstikowe butelki.
Raczej nie umrzesz też nie jedząc przez trzy dni wafelków w czekoladzie.
19-02-2014 23:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Haze Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 43
RE: Parszywa dwunastka, czyli jak nie zostać farbsem
Mądre. Szczególnie punkt trzeci.
20-02-2014 08:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

Bardzo trafne uwagi i dają do myślenia. Oczywiście ludzią myślącym Smile
20-02-2014 08:43
Odpowiedz cytując ten post
Ricardo Offline
Forumowicz

Liczba postów: 74
Faktycznie, punkt trzeci powinien skłonic do refleksji, to w zasadzie zasada Wink warta propagowania w każdej sferze życia
20-02-2014 08:45
Smednir Offline
14th Louisiana

Liczba postów: 75
Oprócz punktu trzeciego, szczególnie powinien dawać do myslenia punkt 5.
Big Grin
24-02-2014 14:35
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Jestem przekonany, że każdy punkt powinien dawać do myślenia w równym stopniu.
24-02-2014 15:30
Smednir Offline
14th Louisiana

Ależ dają... Smile
Jednak jestem przekonany, że każdy z nas na pewne punkty zwrócił szczególną uwagę, choćby z racji własnego doświadczenia w rekonstrukcji.
25-02-2014 13:22
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Pewnie tak, w końcu te rady powstały w wyniku jakichś doświadczeń... Jak widać w USA mają podobne bolączki jak ruch rekonstrukcyjny w Polsce.
25-02-2014 14:23
Smednir Offline
14th Louisiana

Dokładnie tak.
Kiedy przeglądałem czasopisma, które dostalismy w Gettysburgu, zauważyłem, ze dyskusja na temat hardcorowców pojawiła się w 1994r. Wczesniej nie była ona medialnie podnoszona.
I powiem szczerze, że było ostro, baaardzo ostro...
26-02-2014 12:11
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Dla mnie w kwestii "living history" granice wyznaczają takie rzeczy jak wiek, kondycja, zdrowie, etc... natomiast w kwestiach mundurowych kompromisy inne niż wynikające z braku materiałów lub możliwości pozyskania sprzętu są z natury szkodliwe.
Ale faktycznie pamiętam próby pogodzenia przez któregoś z "rekonstruktorów" długich włosów z chęcią odtwarzania współczesnej sylwetki żołnierza - raczej bez powodzenia Smile
26-02-2014 19:59
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 450
(26-02-2014 19:59 )Jurgen napisał(a):  Dla mnie w kwestii "living history" granice wyznaczają takie rzeczy jak wiek, kondycja, zdrowie, etc...

O rzesz Ty w morde Angry
Pojechałeś "po bandzie"
No dobra . Od jutra nie jem kolacji . Chyba Tongue
26-02-2014 23:06
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Ja już nie jem kolacji od miesiąca Smile Ale tu raczej chodziło mi o przygotowanie do spania na sianie i pod jednym kocem... zasadniczo im większy realizm, tym lepiej ale trzeba wziąć pod uwagę własne ograniczenia, żeby sobie nie zrobić krzywdy.
27-02-2014 00:58
Olsen Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 28
(27-02-2014 00:58 )Jurgen napisał(a):  (...) trzeba wziąć pod uwagę własne ograniczenia, żeby sobie nie zrobić krzywdy.
To ja się nadaję tylko na sztabowca z Admiralicji w takim układzie Big Grin
27-02-2014 12:33
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Możesz zostać ewentualnie dowódcą pierwszego pancernika Unii. Żebyś nam stopniem dowódcy nie przeskoczył.
27-02-2014 12:47
Andrew
Unregistered

(26-02-2014 23:06 )yankes62 napisał(a):  
(26-02-2014 19:59 )Jurgen napisał(a):  Dla mnie w kwestii "living history" granice wyznaczają takie rzeczy jak wiek, kondycja, zdrowie, etc...

O rzesz Ty w morde Angry
Pojechałeś "po bandzie"
No dobra . Od jutra nie jem kolacji . Chyba Tongue

Yankes:
Jak mówił mój dziadek, strzelec z 4 psk nic żołnierza bardziej nie upiększa, jak półeczka nad pasem coraz większaBig Grin
28-02-2014 16:45
Odpowiedz cytując ten post
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Nie wiem co by na to powiedział mój dziadek, ułan 13 pułku, ale w każdym razie półki nie miał, w przeciwieństwie do mnie Smile Ale ja podjąłem już środki zaradzcze, zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
28-02-2014 19:10
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Moje forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS