Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filmy fabularyzowane z tematyką ACW
Autor Wiadomość
Blue Savage
Unregistered

RE: Filmy fabularyzowane z tematyką ACW
A propos Toma Berengera, ostatnio ogladałem film pt."One man's hero" (polski tytuł "Ostatni bohater"). Polecam Smile
Akcja filmu toczy się w czasie wojny meksykańsko-amerykańskiej 1846-48 i tyczy się Batalionu Św. Patryka czyli Irlandczyków walczących po stronie Meksyku. To jeden z moich ulubionych tematów, dotyczący "przyłączenia" Teksasu i Kalifornii do Stanów Smile Tematyka pośrednio jest związana z Wojną Secesyjną. Ludzie, którzy walczyli w wojne 1846-48 są późniejszymi bohaterami ACW. Los Irlandczyków (czyli katolików) w amerykańskiej armii daje nam do zrozumienia, dlaczego Krzyżanowski nie dostał awansu na generała w czasie wojny Smile
15-01-2014 11:07
Odpowiedz cytując ten post
Haze Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 43
Zrobię tu sobie małą autoreklamę, ale co mi tam
http://wczaszacmienia.blogspot.com/2012/...tryka.html
Piosenka, która też znajduje się w tym poście, ubarwiona jest fragmentami filmu o którym pisze Blue.
Jest znakomita praca na temat batalionu
http://www.amazon.com/The-Rogues-March-P...1574887386
Miałem ją nawet, niestety, gdzieś mi się zawieruszyła. Jest tam sporo o antykatolicyzmie w USA. Zresztą dość ciekawy temat, rzadko na przykład się mówi o tym że Ku Klux klan prześladował też katolików.
15-01-2014 11:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

Autoreklama przyjęta pozytywnie Smile
Ponoć w szeregach batalionu był Polak Smile
16-01-2014 10:53
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Liczba postów: 697
Szóstka za tekst. Autoreklama przyjęta Smile
I dla wizualizacji obrazek, albo dwa...

[Obrazek: Battle_of_Chapultepec.jpg]

[Obrazek: patricos01.jpg]
16-01-2014 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Haze Offline
14th Louisiana

Liczba postów: 43
Z tego co pamiętam z lektury był, może nawet nie jeden. Niestety książka mi przepadła i to w głupi sposób, bo spadła za witrynę w biblioteczce. Żeby ją odzyskać musiałbym rozmontować cała biblioteczkę.
16-01-2014 11:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Strona z historią jednostki i grafikami Don Troianiego: http://celticowboy.com/state4.htm
16-01-2014 11:16
Blue Savage
Unregistered

Jurgen, szóstka za znalezienie tej stronki. Nawet nie wiedziałem, że Don Troiani poświęcił im tyle prac Smile
16-01-2014 12:34
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Jak Jurgen czegoś nie znajdzie to i Google nie da rady Smile Powinienem się zrobić na zwiadowcę Smile Nawiasem mówiąc cała ta stronka o ajryszach ciekawa mocno.
16-01-2014 12:43
Blue Savage
Unregistered

Przyznam szczerze, że jeśli miałbym kiedyś wybierać jakąś następną "zagraniczną" rekonstrukcję, pokusiłbym się o tę wojnę. Amerykanie w czapkach a'la Gavroche, Meksykanie w kiwerach Smile A i broń właściwa by się znalazła tzn. Brown Bessy dla Meksykanów oraz Mississippi oraz skałkowe Springfieldy dla Amerykanów Big Grin
16-01-2014 17:44
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Kiedyś jak już się ogarniemy z wojną secesyjną na jakimś sensownym poziomie można by się pokusić o jakiś egzotyczny motyw...
16-01-2014 20:31
McCiawell Offline
Forumowicz

Liczba postów: 21
Oglądałem ten film dawno temu, to bardzo ciekawy epizod z historii Meksyku, i jak by nie patrzeć historii Zielonej Wyspy. Rok temu podczas wykładów, jakie organizujemy z kolegą przy okazji Św. Patryka opowiadałem o Corcoranie, Mulholandzie i 69-tym z Nowego Jorku i przy okazji zahaczyłem też kwestię dyskryminacji katolików, w tym samego Krzyżanowskiego.
Może w tym roku wezmę dla odmiany na warsztat właśnie San Patricios... a rekonstrukcja w tak egzotycznym wydaniu mogłaby być dość interesująca...
18-01-2014 01:18
Dawid Offline
14th Louisiana

Liczba postów: 23
W sieci znalezione:

http://www.youtube.com/watch?v=pQzp7G7HAJQ

nie oglądałem, wklejam opis z filmwebu:
Maj 1864 roku. Las Wilderness staje się miejscem walki pomiędzy wojskami Unii i Konfederacji. W oddziale kawalerii służy młody Jim Rabb (Ryan Merriman), który dopiero co stracił brata. Pech prześladuje chłopaka, ponieważ jego klacz niespodziewanie się źrebi. Dowódca każe mu pozbyć się źrebaka. Jim postanawia go jednak zatrzymać. W ten sposób żołnierze zyskują maskotkę a młodzieniec ściąga na siebie spore kłopoty.

Gdzie byli obrońcy praw zwierząt? Klacz przy nadziei na służbie Exclamation
20-03-2014 00:13
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 749
Jutro, tj. we wtorek (06.05.br.) o godzinie 21:00 na kanale POLSAT VIASAT HISTORY premierę będzie miał film dokumentalny pt. "Wojna Secesyjna" - prod USA 2013r.
05-05-2014 19:11
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Ciekawostka dropsa...Wink
Na Discovery Science emitowany jest w tej chwili program pt.: "Sekrety z historycznych zbiorów", w którym prezentowana jest historia kolejowego rajdu Andrews'a z 1862r.
26-05-2015 22:29
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Wczoraj przechadzając się po Empiku trafiłem na film pt.: "Rebeliant".
Jakież było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że jest to polski, jakże trafny przekład tytułu: "Free State of Jones" z Matthew McConaughey'em w roli głównej.
Film nie ukazał się w naszych kinach, więc zaskoczeniem jest jego ukazanie się na DVD.
Film już obejrzałem i choć nie postawiłbym go w jednym szeregu z "Gettysburgiem", nie spisywałbym go na straty.
Ma swoje smaczki, szczególnie początkowa bitwa, która wypisz wymaluj nawiązuje do tej z pierwszych minut "Glory", choć tu mamy pokazany atak Rebów, a nie Yankesów.
Efekty rzezi, ofiary, okaleczenia dają dość dobitny obraz realiów.
Sama opowieść nie kończy się w kwietniu 1865r. a dopiero 12 lat później, pokazując okres tzw.: rekonstrukcji.
Dla zachęty zwiastun filmu:

05-12-2016 23:57
Blue Savage
Unregistered

Niedawno też obejrzałem ten film i podzielam opinię Pete'a. Jest parę fajnych scen na początku (tych bitewnych), potem film nie porywa, ale jako całość nie mogę ocenić go negatywnie. Nie do końca wiem ile w nim prawdy, ale i tak brzydzę się niewolnictwem.
06-12-2016 23:41
hawken68 Offline
14th Louisiana

Liczba postów: 45
Blue największym państwem i najdłużej posiadającym niewolnikòw był Związek Sowiecki,kolchoźnicy do 1974 nie mogli bez zgody opuszczać kolchozu,a za pracę nie otrzymywali pieniędzy,wszelkie bunty karane były przez żolnierzy RKKA,ktòrej mundur niedługo przywdziejesz...
09-12-2016 07:25
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Hawken pozwolę się nie zgodzić z tezą, że to ZSSR miało najdłużej niewolników, bo w tym przypadku wychodzi około 74 lat (1917-1991), a w przypadku USA wychodzi aż 82 lata (1783-1865).
Biorąc dodatkowo okres tzw. rekonstrukcji i potem segregacji rasowej, gdzie Murzyni wolni do końca czuć się nie mogli to wyjdzie jeszcze więcej, prawie 185 lat.Wink
A jakby dodać jeszcze okres niewolnictwa przed powstaniem USA, to liczby będą jeszcze bardziej przytłaczające. Big Grin
09-12-2016 08:47
Blue Savage
Unregistered

Hawkenie, nie wiem do czego tak dokładnie pijesz z tym przywdziewaniem munduru i niewolnictwem.
09-12-2016 17:19
hawken68 Offline
14th Louisiana

Liczba postów: 45
Blue trochę mnie znasz :-) jestem kawalarzem :-) ale Ty też nie przesadzaj z tym obrzydzeniem do niewolnictwa,to był jedyny okres,gdy Czarni pracowali :-) obecnie minęło 150 lat i nadal uwielbiają tylko socjal i demolki,jakoś obywateli nie udało się z nich zrobić :-) Condoliza i Powell to tylko wyjątki :-)
09-12-2016 20:30
Odpowiedz