Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Juliusz Krzywoszyński-porucznik 22th Colour Infantry
Autor Wiadomość
BillyBrown
Unregistered

Juliusz Krzywoszyński-porucznik 22th Colour Infantry
Witam wszystkich serdecznie Smile.
Kierując się rodzinnymi przesłankami i internetem, wraz z szanownym Johnem, natrafiliśmy na informacje dotyczące naszego dalekiego praszczura Juliusza.
Wiedzieliśmy o jego istnieniu jedynie z przekazu rodzinnego, jakim było tylko stwierdzenie ze takowa osoba była i walczyła w wojnie secesyjnej będąc w jednym z kolorowych pułków unii, lecz jakich jakichkolwiek dokumentów czy zdjęć domniemanej osoby nie posiadaliśmy. Jednakże, niezawodny szperacz internetowy John przeszukując w internecie stare dokumenty werbunkowe, listy oraz zdjęcia pułków kolorowej piechoty natrafił na informacje dotyczące Juliusza Krzywoszyńskiego. Pierwszym z nich była lista werbowanych oficerów do armii USA z 1857 roku, jednym z nazwisk zapisanych na owej liście jest Krzywoszyński urodzony w Prusach (dzisiejsza Wielkopolska) (w zniemczonej nazwie STELTEN?, STETTEN?- nie przetłumaczyliśmy jeszcze tego), miał 21 lat gdy wstępował do wojska. Sukces, pierwszy dokument potwierdzający tożsamość oraz samą postać Juliusza został odnaleziony, (na liście znajdował się opis osoby Juliusza).
Jednak tylko lista werbunkowa nie satysfakcjonowała Johna i zabrał się on do szukania dalszych informacji.
W skrócie mówiąc w krótkim czasie John odnalazł zdjęcie 22th oraz Juliusza na tym zdjęciu. Udało się go zidentyfikować ponieważ w opisie werbunkowym zanotowano jego niski wzrost (około 160 cm), a na zdjęciu (wszystkie dokumenty i zdjęcia opublikuje w następnym poście) jest jednym z oficerów (porucznik) bardzo niski.
John odkrył także wzmianki na temat jego służby w 3 baterii ciężkich dział z Pensylvani oraz służbach sygnalizacyjnych, lecz nie było to poparte żadnymi konkretnymi dokumentami.
Odnaleźliśmy także w necie list do Juliusza z West Point z roku 1866 (nie znam jeszcze treści, John zajmuje się tłumaczeniem), więc wielce prawdopodobne a nawet pewne że Julek ukończył West Point, lecz po wojnie. Na razie tyle w tym temacie, jak tylko dodam zdjęcia i dokumenty bardzo proszę o pomoc w odszyfrowaniu nazwy miejscowości narodzin Juliusza , naszym zamiarem jest (w razie pozytywnie zakończonego odczytywania i tłumaczenia miejscowości) dostanie się do ksiąg parafialnych miejscowości w której się rodził i w której był chrzczony oraz podjęcie próby być może odnalezienia miejsca pochówku . Było by to dla nas bezcennym faktem (lub pamiątkom w razie odnalezienia grobu ) rodzinnym oraz myślę że przynajmniej w mniejszej skali odkrycie na miarę mauzoleum herosa Von Borke.
Pozdrawiam i proszę o pomoc Wink

Tu jest karta werbunkowa , nazwisko z informacjaki nr 190. (prawie sam dół)

Załączone pliki Miniatury

17-06-2014 12:40
Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

RE: Juliusz Krzywoszyński-porucznik 22th Colour Infantry
Brawo za poszukiwania Big Grin
Cutuj M. Haimana:
"Juliusz Krzywoszyński, porucznik 22-go pułku piechoty murzyńskiej Stanów Zj. Zaciągnął się 10 lutego 1862 jako podporucznik 3-go pułku ciężkiej artylerii Pennsylvania. Zrezygnował 11-go października 1863. Porucznik w korpusie sygnałowym. Mianowany porucznikiem 22-go pułku murzyńskiego 1865."
17-06-2014 16:06
BillyBrown
Unregistered

Wydaje mi się że rezygnacja Juliusza spowodowana była chęcią powrotu do ojczyzny oraz wzięciem udziału w powstaniu styczniowym, - tak mówił mi dziadek , choć mi trochę nie pasowało to że walczył i w stanach i powstaniu,
dzięki za info Blue , sporo dzięki temu się wyjaśniło Wink
17-06-2014 16:30
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Liczba postów: 697
Nie mówimy murzyńskiego tylko afroamerykańskiego Smile
A tak nawiasem mówiąc - świetna robota - moje gratulacje.
17-06-2014 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

"Off-topicując", w języku polskim nie istnieje sformułowanie "afroamerykański". Polecam "Słownik poprawnej polszczyzny". Tam też znajduje się wytłumaczenie słowa "małżeństwo" Big Grin
Ciekawym byłoby dowiedzieć się czy Juliusz Krzywoszyński brał udział w powstaniu i gdzie ?
17-06-2014 21:41
BillyBrown
Unregistered

Poszperam na ten temat, popytam się starszyzny rodzinnej, choć wydaje się że skoro zrezygnował ze służby pod koniec 1863-go oraz powrócił w 1865, jest wysoce prawdopodobne że brał udział w powstaniu. Jak już wspominałem dziadek mówił, że ta sama osoba walczyła i tu i tu. Wcześniej wydawało mi się to nierealne, lecz dzięki pomocy Big Grin Blua, brakująca luka w chronologii została uzupełniona, więc zakładając że brał udział w powstaniu, biorąc pod uwagę jego doświadczenie wojenne i oficerskie, z pewnością byłby (lub był) oficerem.
17-06-2014 21:53
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 450
Bobra robota. Trzeba tylko ustalić dalsze losy Waszego pra.kuzyna.
Być może na starość wrócił złożyć swe kości w ojczystej ziemi.
17-06-2014 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
BillyBrown
Unregistered

Jest to wysoce prawdopodobne. Dlatego ustalamy miejsce narodzin i być może przy tym pochówku Juliusza. John sprawdził czy nie został pochowany w Stanach, ale internet nic nie wskazał, więc jest niemal pewne że wrócił na swoje Smile
17-06-2014 22:15
BillyBrown
Unregistered

Natrafiłem na pewną wskazówkę, która dobitnie potwierdza udział Juliusza w powstaniu. Niestety na temat w jakim oddziale się znajdował czy gdzie walczył, gazeta (bo o nią tu chodzi) milczy.
W starych zbiorach prasowych dziadka natrafiłem na gazeta pt. "Żołnierz Polski", wydanie z 1968 roku, oraz krótki artykuł dotyczący Juliusza.
Cyt: "(...)Juliusz Krzywoszyński - były powstaniec styczniowy przybywa do Północnych Stanów, by założyć pułk złożony z byłych niewolników na terenie Karoliny Południowej(...)" ( Autor wymienia tutaj kilku uczestników ACW z korzeniami polskimi, został także wymieniony Krzyżanowski i Sułkowski i kilku innych) ,(dziwi mnie też że został tutaj wymieniony Krzywoszyński skoro nie posiadał aż tak wysokie stopnia jak inni , chodź gazeta wskazuje że był pułkownikiem)
Czytając jednak ten fragment można na pierwszy rzut oka dostrzec niewybaczalne błędy historyczne , Dodgy , takie jak wspomniane przez autora artykułu "założenie" , Krzywoszyński był porucznikiem a nie pułkownikiem , oraz brał udział w wojnie domowej już wcześniej , błędy spowodowane niemal totalnym brakiem informacji; czyli coś dzwoni tylko nie wiadomo gdzie , lub też ówczesną propagandą komunistyczną Wink , jednak sam tekst ( mimo że karygodny Undecided ) dostarcza pewnego rodzaju potwierdzenia udziału Julka w powstaniu styczniowym, choć z drugiej strony jeżeli autor popełnił takie kolosalne błędy mógł i w tym dobarwić historię , choć ja osobiście wierzę że jednak w tym stwierdzeniu jest prawda, pokrywało by się to z przerwą w służbie Juliusza oraz wzmiankami rodzinnymi.
Poszukiwania trwają Smile
18-06-2014 14:39
Odpowiedz