Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowanie sylwetki nowojorskiego piechura - 1863 rok
Autor Wiadomość
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Liczba postów: 697
Budowanie sylwetki nowojorskiego piechura - 1863 rok
Jakiś czas temu postanowiłem wykonać pracę nad przeglądem zbiorów Biblioteki Kogresu pod kątem poszukiwania prawidłowej sylwetki piechura z nowojorskiego regimentu. Po przejrzeniu około 2500 zdjęć wybrałem te, które chciałem poddać analizie według klucza:
1) rok 1863
2) regiment o najdłuższym stażu bojowym
3) przewaga sack coatów
4) możliwie największa liczba zdjęć

Po kolejnych eliminacjach zostawiłem 93 New York Infantry Regiment.
Kolekcja zdjęć to zdjęcia z sierpnia 1863 roku, które przedstawiają 9 kompanii regimentu. Zdjęcia zrobiono tego samego dnia w obozie Bealeton w Virginii.

Zdjęcia przedstawiają 335 osób (nie liczyłem oficerów, orkiestry i kolorowych).
Przedstawione dane statystyczne nie są w 100% dokładne (nie zawsze wszystko widać na zdjęciach) ale mam nadzieję, że pomogą wam w doborze właściwego umundurowania.

I tak na początke trochę danych statystycznych, a później omówię szczegółowo poszczególne elementy ubioru.

CZAPKA:
Forage cap: 76% (od 72% do 83% w kompanii)
W zasadzie występują czapki obu modeli - zarówno wczesne jak i późne. Mniej więcej w proporcji pół na pół. Wśród weteranów widać również marginalnie daszki modelu McDowell, ale to pojedyncze sztuki. To co znamienne to zagięcie daszków ku górze. Być może ułatwiało to składanie się do strzału.

Kepi: 16% (od 10% do 28% w kompanii)
Kepi nie było tylko domeną wyższych szarż czy podoficerów. Widuje się je również pośród żołnierzy choć sama czapka nie była w 1863 roku w tym regimencie popularnym nakryciem głowy. Róznice procentowe występują zapewne z uwagi na zużycie czapek gdyż najwyższy odsetek kepi występuje w kompanii A.

Kapelusz: 7% (od 0% do 13% w kompanii)
Kapelusze poza oficerami (75% oficerów) nosili często sierżanci, ale też i szeregowcy. Najniższy odsetek (0%) występuje w kompanii A, najwyższy (13%) w kompanii B.

OZDOBY (rogi, litery, cyfry)
Z uwagi na to, że nie zawsze to widać dane można traktować dość poglądowo.
Rogi (trąbki) 4% (od 0% do 13% w kompanii) - najwięcej w kompanii A
Litery i cyfry 13% (od 5% do 31% w kompanii) - najwięcej w kompanii G
Statystyczne wygląda na to, że ozdoby nie były szczególnie popularne, choć w niektórych kompaniach występują w dość sporej liczbie. Popularniejsze były oznaczenia literowe i cyfrowe.
Ozdoby umieszczano na wszystkich rodzajach nakryć głowy.

MUNDURY
Frock coat 23% (od 10% do 50% w kompanii) - najwięcej w kompanii G
Kurtka popularna nie tylko wśród podoficerów, choć wśród nich występuje najczęścięj. Praktycznie prawie u wszystkich sierżantów i u sporej części kaprali, ale też wśród szeregowców. Kurtka występuje w wersji wczesnej - z obszyciami koloru broni, ale tez w później - czyli bez obszyć.

Sack coat 75% (od 47% do 85% w kompanii) - najpopularniejsza kurtka tego okresu. Noszona przez podoficerów i szeregowych. Sposób noszenia różny - od zapiętych pod szyję do takich z rozłożonymi klapami - zapiętej na dwa dolne guziki.
Jeden przypadek noszenia kurtki wpuszczonej w spodnie. Rozmiar wzykle za duży - conajmniej do kroku. Gdyby nie ilość guzików niekiedy byłby problem u siedzących żołnierzy z odróżnieniem tej kurtki od frock-a. Praktycznie nie występują kurtki szyte "na miarę" więc dopasowywanie rozmiarów jest niehistoryczne.

Shell jacket, state jacket 2% (od 0% do 5% w kompanii) - w zasadzie poza pojedynczymi przypadkami nie występuje. Nie znaczy to, że nie była używana w ogóle, gdyż z tego okesu na zdjęciach np. 23 NYIR, 33NYIR widać, że są w te kurtki umundurowane całe te regimenty natomiast w 93NYIR kurtki ystępują pojedynczo.

KLAMRY
Na zdjęciach występują trzy rodzaje klamer - prostokątne z orłem, owalne US i owalne SNY. Zaskoczeniem dla mnie jest spora ilość tych pierwszych i trzecich.

Klamry prostokątne noszą poza obszytymi podoficerami również żołnierze bez dystynkcji co każe przypuszczać, że albo nie przywiązywano wagi do noszenia naszywek, albo też co bardziej obrotni nabywali takie klamry z "drugiej ręki".
Podkreślam, że nie brałem pod uwagę doboszy, a nie wszyscy przecież to trębacze.

Drugą - dość często występującą klamrą jest klamra stanowa "SNY" - zapewne pozostałość z pierwszych naborów gdy regiment nie był jeszcze federalny. W późniejszym czasie zapewne wydawano klamry "US" nowym żołnierzom lub w miejsce zgubionych, zniszczonych klamer.

ZAROST
Wąsy, brody 38% (od 18% do 46% w kompanii) - najwięcej w kompanii A,C,D
Jak widać zarost był dość popularny. Występował w trzech odmianach - wąsy, broda i wąsy z brodą.
Najrzadziej występowała zama broda i co widać głównie pośród starszych żołnierzy a najczęściej sumiaste wąsy bez brody lub z delikatną bródką.
Zarost zwykle wypielęgnowany, sporadycznie i to głównie pośród starszych jest to "chaszcz".

Poniżej wklejam trochę zdjęć - z uwagi na aspekt techniczny w niskiej rozdzielczości, natomiast ja korzystałem ze zdjęć o objętości 20-30mb.

Tu link do arkusza google z danymi poszczególnych kompanii:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...edit#gid=0

Proszę o wszelkie pytania, wnioski, zauważone błędy. Mam nadzieję, że pośród tylu postaci każdy z nas znajdzie sobie taką na której będzie się wzorował w swoim odtwórstwie.

Załączone pliki Miniatury

12-04-2015 16:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

RE: Budowanie sylwetki nowojorskiego piechura - 1863 rok
Jurgen, świetna analiza Smile Tylko wyciągać wnioski.
Panowie, przeglądajcie te zdjęcia. Może jeszcze wypatrzycie coś ciekawego Smile
12-04-2015 21:28
Odpowiedz cytując ten post
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 749
Benedyktyńska robota Big Grin
13-04-2015 07:38
Paul Yank Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 169
Gratulacje Jurgen. Świetna robota. Podziwiam wytrwałość.
13-04-2015 07:57
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Moje forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS