Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak salutować i okazywać szacunek oficerom?
Autor Wiadomość
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 749
Dołączył: 2013
Post: #1
Jak salutować i okazywać szacunek oficerom?
Jak salutować i okazywać szacunek oficerom?

wg. artykułu
Vincent'a A. Petty'ego

Poniższe zasady są przewodnikiem dla żołnierzy, którzy winni okazywać oficerom odpowiedni szacunek.
Źródłami niżej wymienionych zasad są: „Customs of Service for Non-Commissioned Officers and Soldiers, Practiced in the Army of the United States” Augusta V. Kautz'a.
Standardy oddawania honorów oficerom były takie same zarówno w armii Unii, jak i Konfederacji.

Jak prawidłowo salutować?

By zasalutować oficerowi, żołnierz podnosi prawą rękę, a konkretnie dłoń, do prawej strony daszka czapki, wewnętrzna strona dłoni winna być obrócona na zewnątrz, a łokieć winien być uniesiony do wysokości ramienia (jest to ten sam podstawowy sposób salutowania, jaki stosuje armia brytyjska).


.jpg  thF91HKF8K.jpg (Rozmiar: 9.67 KB / Pobrań: 29)


.jpg  th58SI0UDG.jpg (Rozmiar: 5.92 KB / Pobrań: 28)

Sierżant z karabinem w pozycji „shoulder arms” salutuje poprzez uniesienie lewej ręki, tak aby „uderzyć” w karabin w okolicy prawego ramienia.
W taki sam sposób salutuje kapral i szeregowy, którzy nie stoją w szeregu.

Kiedy trzeba salutować?

1. Gdy żołnierz idąc dostrzega oficera winien zasalutować patrząc na niego z szacunkiem. Salut winien być oddany na sześć kroków przed oficerem i utrzymany na sześć kroków po jego minięciu.
2. Gdy do zajętego swoim sprawami, siedzącego lub odpoczywającego podoficera lub szeregowego zbliża się oficer, podoficer lub szeregowy winni powstać, przybrać postawę zasadniczą (attention) i oddać honory salutując.
3. Podoficer lub żołnierz, który chce zwrócić się do oficera z pytaniem lub chce z nim porozmawiać, po podejściu do oficera najpierw salutuje. Po otrzymaniu odpowiedzi lub informacji od oficera oddaje honory salutując, zanim odejdzie.
4. Gdy żołnierz wchodzi na kwaterę oficera trzymając broń salutuje poprzez uniesienie lewej ręki, tak aby „uderzyć” w karabin w okolicy prawego ramienia. Natomiast w przypadku gdy wchodzi do kwatery bez broni winien zdjąć z głowy czapkę i stanąć w pozycji „attention” oczekując na propozycję oficera by usiąść.
5. Żołnierz pełniący funkcję strażnika lub wartownika, gdy stoi na stanowisku obok którego przechodzi oficer w randze porucznika lub kapitana oddaje im honory przyjmując postawę „shoulder arms”.
W przypadku, gdy do wartownika lub strażnika zbliża się oficer w randze powyżej kapitana lub oficer dyżurny, jak i oficer dowodzący (bez względu na rangę) żołnierz winien obrócić się frontem do nich przyjmując pozycję „present arms”. W przypadku gdy posterunek mija podoficer, wartownik lub strażnik oddaje honory przyjmując pozycję „shoulder arms”.

Kiedy nie trzeba salutować?

1. Wartownicy i strażnicy pełniąc swoje obowiązki nie salutują w czasie pomiędzy capstrzykiem, a pobudką.
Dodatkowo żołnierze na pikietach wogóle nie są zobowiązani do salutowania.
2. Żołnierze maszerujący w kolumnie lub stojący w szeregu nie muszą salutować.
Dodatkowo żołnierzom zajętym wykonywaniem wcześniej zleconych prac, oficer nie powinien przerywać oczekując oddania honorów.
18-08-2015 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Moje forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS