Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 4.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA
Autor Wiadomość
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 110
RE: Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA
Yankes zachęcił mnie aby wrzucić jeszcze parę fotek. Dla równowagi po szeregowym krasnoarmiejcu czas na kamandira. W tym przypadku - starszy lejtnant z malinowymi wypustkami ("kantom") piechoty. "Sapagi" ma zwykłe kierzowe żołnierskie, oczywiście na prawidłowej podeszwie czyli na tzw. "stalinskoj pupyryszkie". "Chromowyje sapogi" w takich sytuacjach czasami były zastępowane właśnie przez te zwykłe.

27-11-2016 19:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 450
Dobrze.Bardzo dobrze.Wreszcie temat RKKA nabiera rozpędu Big Grin
27-11-2016 22:32
Blue Savage
Unregistered

No, no, znaczna persona musi być ten starszyj liejtnant, bo się dorobił Orderu Czerwonej Gwiazdy Smile
Musi być za "wyzwalanie" Polski lub jakiegoś bałtyckiego kraju, a może za "zimową wojnę". Tak sądzę, bo na patkach ma już metalowe emblematy piechoty Smile
27-11-2016 22:43
Odpowiedz cytując ten post
hawken68 Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 45
Klasyczny "farbs" :-) karabin na sznurku,podarty płaszcz,łapcie na nogach,i np zegar z kukułką na plecach i już by było bardziej realistycznie :-)
28-11-2016 13:31
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Zgadza się zgadza, nasz starszyj liejtnant to owszem persona ale bardziej z racji okularów niż orderu. Wcale nie musiał nadstawiać nigdzie głowy w polu. Order Czerwonej Gwiazdy mógł otrzymać m.in. za zasługi w utrzymaniu wysokiej gotowości bojowej wojsk, dając wyróżniające przykłady bojowego i politycznego wyszkolenia czy wreszcie za posługiwanie się nowym sprzętem wojskowym itd. itp. i to wszystko w okresie pokoju.
Nieoficjalne barwne - петличные эмблемы piechoty, rzeczywiście sugerują, że sylwetka jest właściwa na lata: 1940 - do sierpnia 1941. To taki tutejszy klimat... tu wojna rozpoczęła się w czerwcu 1941 r. :-)
Co do klasycznego "farbsa" hawken68 to zgadza się. Zaznaczyłem, że sylwetka jest nieprzyzwoicie regulaminowa prawie jak ta z trzyrublowego banknotu. Oczywiście liczę się z tym, że będzie trzeba nadać jej odpowiednia patynę... ale poczekam na Yankesa jak naderwie podeszwę w swoich "botinkach" ściągniętych z Moskwy za шальные деньги i porozrywa gimanastiorkę i galife od Schustera:-)
28-11-2016 20:52
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Wygląd jednostek RKKA zajmujących wschodnie tereny II RP oczywiście znamy z wielu relacji naszych rodaków. Gorzej jest z kronikami dokumentalnymi oraz fotografiami. Polskich materiałów w zasadzie nie ma, a te sowieckie wiadomo, że pokazują, delikatnie rzecz ujmując, "wioski potiomkinowskie". Dlatego pewne wyobrażenie mogą mimo wszystko dawać wewnętrzne dokumenty RKKA powstałe już po zakończeniu kampanii.
Meldunek szefa Grupy Kontroli przy Ludowym komisariacie Obrony ZSRS kombriga Orłowa do Ludowego Komisarza Obrony marszałka Klimenta Woroszyłowa w sprawie wyników kontroli w jednostkach wojskowych Frontów Ukraińskiego oraz Białoruskiego 09 listopada 1939 r. (fragmenty)
- znaczną ilość nie w pełni umundurowanych i obutych żołnierzy zatrzymano na granicy. 121 Dywizja Strzelecka - 1140 osób, w tym 400 osób bez obuwia. Obuwie i umundurowanie noszone przez żołnierzy służby czynnej znoszone;
- brak troski o obuwie, nie przybite żabki i podkówki, na wyprawę nie zabrano szczotek i pasty do butów. Doprowadziło to do przedwczesnego zużycia obuwia - 288 pułk strzelecki został zatrzymany w marszu na dwa dni w celu naprawy obuwia;
- oddziały niedostatecznie wyposażone w w przedmioty oporządzenia: w płaszcz- pałatki w 55%, kociołki 80%, ładownice 75% (dot. 97 DS);
- bielizna po jednym, półtora kompletu na żołnierza, brak mydła do prania i mycia w efekcie wszawica 15 - 30% stanu osobowego;
- słaba troska o broń strzelecką, karabiny brudne z nalotem rdzy 20-30%, mało smaru i szmat;
- w niektórych pułkach po 30 szt. amunicji strzeleckiej na żołnierza i po 20 granatów na kompanię.

Co oczywiście nie znaczy, że część jednostek posiadała z grubsza etatowe wyposażenie. Nasze jednostki, które po 17.09.1939 r. stacjonowały na wschodzie II RP też nie zawsze były kompletnie wyposażone. W znacznej części były to tzw. kompanie marszowe mające zgodnie z planem mobilizacyjnym stanowić uzupełnienie dla pododdziałów danych jednostek przerzuconych jeszcze przed wybuchem wojny na zachodnie obszary. Dla wielu zmobilizowanych rezerwistów zabrakło umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia. Choć nie zawsze z jego braku, a po prostu z chaosu z jakim musieli się zmierzyć poszczególni dowódcy w arcytrudnym położeniu po prawie trzech tygodniach prowadzenia wojny.

Co do albumu P. Rio, wrzuconym już w tym wątku to polecam ruskie wydanie z 2014 r. Niestety nie usunięto licznych błędów występujących w tej pozycji, w tym tych od których zęby bolą (np. powojenne ładownice do mośka). Książka jest 1:1 w stosunku do polskiego wydania. Ma natomiast jeden atut nie do przecenienia. Przyłożył się rosyjski tłumacz i można przeglądając ją sobie przy piwie spokojnie przyswajać prawidłowe oryginalne sowieckie nazewnictwo całego szpeju. Wiem zaraz ktoś powie, że jest w sieci:-) Ja jednak wciąż czerpię większą przyjemność z przewracania papierowych stron:-)

28-11-2016 21:52
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Buty (z MoskwySmile) są już na cle. Jak dotrą zrobię foty ze sprzętem na 17.09.1939. Skoro Nord "z martwych wstał" poproszę go o weryfikację.
28-11-2016 22:24
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Odebrałem trzewiki.Niestety ktoś pozbawił ich sznurowadeł Angry
Pewnie myślał że nas powstrzyma przed wymarszem Smile

A tutaj sapogi mojego chowu z papryszczkową podeszwą Tongue

29-11-2016 22:19
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Mamy problem. Niestety Rosjanie zawyżyli rozmiary butów. Angry
43 (dla Pete,Claytona i Petera) miał mieć długość wkładki 28cm.Ma 28,5 cm. 44 (Yankes i Bob) miał mieć długość wkładki 29 cm. Faktycznie ma 29,5 cm. Możemy spróbować je sprzedać i zamówić jeszcze raz.Angry
30-11-2016 09:12
Blue Savage
Unregistered

U nich wszystko musi być szersze i większe Wink
30-11-2016 16:53
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Wszystko już pod kontrolą Smile Dwie pary 44 i jedna 43 już zmieniły właściciela. Poprawne rozmiary zamówione. Tongue
30-11-2016 22:02
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Yankes zaprezentował już własny salon obuwniczy. Teraz kolej na mnie.
Tak prezentuje się moja "szafa" stanowiąca podstawowy komplet obuwia używanego przez RKKA:

Sznurowane trzewiki - ботинки рядового РККА z prawilną podeszwą - подошва пупырышки. W tym przypadku zwykłe bawełniane sznurowadła. Powinien być dość cienki skórzany rzemień o przekroju kwadratowym, barwiony na czarno. Mam komplet oryginalnych ale ich wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia więc od czasu do czasu wykorzystując trzewiki na potrzeby manekina używam zwykłych bawełnianych.
Oficerskie buty z cholewami - сапоги хромовые. Tu kilka słów. Po pierwsze informacja dla Kolegów zaangażowanych w "9 rotę". Niektórzy z Was pewnie już to wiedzą. Kupując sowieckie oficerskie buty z cholewami należy pamiętać, że oprócz rozmiaru, buty powinny być także oznakowane wskazując nam szerokość łydki. Pod numerem buta wybitym na zelówce i we wnętrzu cholewy, np. 43 czy 44, poniżej powinna znajdować się litera. У - "uzkie", С - "srednije", Ш - "szyrokije". Warto o tym pamiętać aby potem uniknąć rozczarowań. Tego typu buty produkowało w CCCP kilka fabryk ale najczęściej spotkacie wyroby następujących producentów:
Киевская обувная фабрика - zakłady kijowskie niestety wytwarzały najbardziej gówniane oficerki ze słabej jakości, kiepsko wygarbowanej skóry;
Фабрика "Североход" - w tym przypadku jest już całkiem OK. Buty z jednej i drugiej fabryki w środku mają skórę w szaro - niebieskawym kolorze.
Парижская Коммуна, Московскя Обувная Фабрика - to "mercedes" wśród tych butów, produkowany w istniejącej do dzisiaj fabryce. Ich jest stosunkowo najmniej. Świetna skóra, doskonale wyprawiona, mięciutka co sprawia, że w charakterystyczny sposób, widoczny na zdjęciach z epoki, buty potrafią się marszczyć na łydce. Tylko te buty mają środek cholewy z różowej skóry w naturalnym kolorze i charakterystyczny owalny odcisk pieczęci producenta. Dla rekonstrukcji RKKA ważne aby były wykonane wg normy na 1941 r., która obowiązywała jeszcze dość długo po wojnie. Buty tego producenta posiadają skórzaną podeszwę przybitą małymi gwoździkami. Mój egzemplarz jest z maja 1954 r. i ma oznaczenie normy ГОСТ 447-41 czyli właśnie wg wymogów z 1941 r.

Klasyczne - сапоги кирзовые dla szeregowych i podoficerów z taką samą podeszwą jak w przypadku trzewików.
Na koniec nie mogło w tym zestawie zabraknąć "klasyki gatunku" - валенки. Tu chyba nic dodać nic ująć oprócz tego, że... nie jest to specjalnie wygodne obuwie ale ciepłe. Coś za coś:-)

01-12-2016 21:36
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Widzę na fotach że Twoje trzewiki mają nity (wzmocnienie przy pierwszym oczku) te z Wojenspec już ich nie mająSad
Super zdjęcia.Jesteś prawie jak moja żona.W szafie 100 par butów a ona mówi ze nie ma co na nogę włożyć Smile
I sprawa ostatnia. Lubię Twojego kumpla Manekina ale mam prośbę. Zrób następną sylwetkę np. na styczeń 1945 ale z Tobą jako nośnikiem sowieckiego szpeju Big Grin
01-12-2016 23:25
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Na rozpoczęcie weekendu odpowiednia kompozycja:

Mam nadzieję Yankes, że pewne naczynia stanowiące kompozycję tej "martwej natury" nadal są Ci bliskie i skorzystamy z nich za jakiś czas:-)
02-12-2016 21:30
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

He,he.Pierwej je napełnimy Tongue
Jeśli mnie wzrok nie myli,ten czajnik wygląda na mosiężny.Toż to chyba jeszcze carski.
Jakiś czas temu Pete wyczaił carski miedziany(z cynowanym środkiem) kociołek za całe 20PLN
02-12-2016 22:10
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Dokładnie takie czajniki (występują pomiędzy modelami z różnych wytwórni minimalne różnice) rzeczywiście były produkowane od czasów imperatorskiej Rosji aż do początku lat 50-tych w CCCP. Także jest to bardzo uniwersalny element w reko. Mój egzemplarz jest z 1951 r.
Yankes spokojnie napełnimy, napełnimy, a i Bob zapewne dołączy Wink Rozumiesz nie chciałem "żeby szkłem przeszło".
Cóż, zima paskudna za oknem - trzeba wprowadzić trochę lata. Powiedzmy, że lato 1944 r.:

08-12-2016 21:07
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Miodzio.Smile Aż mnie korci żeby się odgryźć "fotami" Tongue
08-12-2016 23:25
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Sołdat Pietia Gordonov. Sylwetka na wrzesień 1939

A tutaj ja i Pietia jako "szturmowcy" styczeń 1945

Padła propozycja nazwy grupy. Krasnyj Wostok Tongue
10-12-2016 22:51
Blue Savage
Unregistered

Chyba Wostok ? A może Łoskot Wink
"Agriesory", przecież widać Tongue
11-12-2016 06:49
Bob
Unregistered

Moja grupa ma juz nazwę GRH"Bob"
Pasuje do kazdej epoki,nie musimy za każdym nowym projektem dumać nad nowa nazwą.
11-12-2016 18:40
Odpowiedz