Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Weteran armii Unii na Cm. Rakowickim
Autor Wiadomość
Smednir Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 75
Weteran armii Unii na Cm. Rakowickim
2XI wybrałem się na Cmentarz Rakowicki, aby uprzątnąć nagrobek i zapalić znicze na grobie Hipolita Gustowskiego, Polaka i żołnierza armii Unii w okresie wojny secesyjnej. Temat przenoszę z naszego regimentowego forum:
http://csaregiment.pl/pl/forum/11-inne/1...html#18751

Cytując Marcina, kilka słów na temat samego bohatera:
„kapitan wojsk amerykańskich” – tak głosi inskrypcja na nagrobku – Hipolita Gustowskiego. Leży on w kwaterze XIIa u stóp rozłożystego drzewa. Już wcześniej przy pomocy Derengi ustaliłem, że pochodził on z Kalisza, urodził się w 1828 r., a do wojska USA zaciągnął się w Nowym Jorku w roku 1850. Ostatecznie z armii wystąpił 36 lat później. Z pewnością przez długie lata był związany z 2 pułkiem piechoty wojsk regularnych. Nie wiadomo jednak, co dokładnie porabiał w okresie wojny secesyjnej. Jak dotąd rozpoznałem w jego przypadku period poprzedzający wspomniany konflikt, jak też czasy powojenne. Tym, którzy chcieliby wyobrazić sobie postać kapitana, daję krótki rysopis: wzrost 5 stóp i 9 cali, oczy szare, włosy brązowe.

Z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie otrzymałem pismo, informujące, iż Hipolit Gustowski zmarł w Krakowie 6 października 1905 roku. Przed śmiercią mieszkał w tym mieście pod adresem ul. Krzywa 4.

Jeśli uda mi się zdobyć jakieś dodatkowe informacje, podrzucę. Może znajdę coś w doktoracie Derengi, i za jego pozwoleniem uda się opublikowac. Zobaczymy.

Póki co kilka zdjęć z mojej ostatniej wizyty na cmentarzu.

05-11-2013 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jurgen Offline
Administrator
58th NYSV

Liczba postów: 697
RE: Weteran armii Unii na Cm. Rakowickim
Wielkie dzięki za informację - czekamy oczywiście na kolejne newsy - bardzo ciekawy temat.
05-11-2013 22:50
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 749
RE: Weteran armii Unii na Cm. Rakowickim
Panowie Jankesi, temat upamiętnienia oficera Unii, Hipolita Gustowskiego na forum "14stki" się rozwija.

Proszę zerknijcie co nowego w tej sprawie i może temat winien i u nas być przedyskutowany?

http://csaregiment.pl/pl/forum/11-inne/1...ickim.html
24-11-2014 21:26
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Moje forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS