Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legiony Polskie
Autor Wiadomość
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 746
Legiony Polskie
W sobotę 12 sierpnia 2017r. miałem zaszczyt i przyjemność przywdziać mundur żołnierza Legionów Polskich i uczestniczyć wraz z członkami SRH 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc w Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic, który odbył się na terenie Zamku Książ.

W trakcie imprezy przybyli Goście mieli możliwość zapoznania się z fragmentem historii I Wojny Światowej dotyczącej Legionów Polskich, tworzonych przy boku C.K. Armii.
Ja natomiast, miałem przyjemność sprawdzić szybkostrzelność karabinu Mannlichera oraz "poczęstować" granatem (dymnym, ale zawsze granatem) samochód pancerny marki "Austin-Putiłow".Big Grin

To co działo się w sobotę, było małym piwkiem przed śniadaniem, ale za to niedziela była wisienką na torcie dla widzów, jak i rekonstruktorów.

Całości działań przyglądał się sam "Marszałek" Wink, w doborowym towarzystwie...Big Grin

15-08-2017 21:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Blue Savage
Unregistered

RE: Legiony Polskie
Świetna sprawa. Sądząc po rogatywce, byłeś z II Brygady Legionów Smile
Te Mannlichery to chyba Carcano (z zamkiem 4-taktowym), bo ten używany przez legionistów M1895 miał 2-taktowy Big Grin
16-08-2017 00:36
Odpowiedz cytując ten post
hawken68 Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 45
Pete Piłsudski nie był twórcą legionów,gorzej byl ich zdecydowanym przeciwnikiem,więc nazywanie legionów jego nazwiskiem to fałsz historyczny
Pozdrawiam
18-08-2017 00:30
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

(16-08-2017 00:36 )Blue Savage napisał(a):  Świetna sprawa. Sądząc po rogatywce, byłeś z II Brygady Legionów Smile
Te Mannlichery to chyba Carcano (z zamkiem 4-taktowym), bo ten używany przez legionistów M1895 miał 2-taktowy Big Grin

Wielokrotnie słyszałem, że dostawcy broni dla rekonstruktorów dysponują różnym, czasem wręcz marnym materiałem. Sam w Oleśnicy miałem możliwość się o tym przekonać na wypożyczonym DP, ale ten egzemplarz czterotaktowego Mannlichera był w doskonałym stanie, a zamek chodził jak nóż w maśle. Dlatego wystrzelenie 5 szt. pocisków oraz załadowanie kolejnej porcji szło jak z płatka. Ogólnie rzecz biorąc przydziałowe 15 ślepaków nie wystarczyło na cały pokaz i pod koniec zmuszony byłem do markowania strzelania.
Ze Springfildem nie ma takich problemów, bo i ładunków zawsze jest dostatek i ładowanie idzie trochę wolniej Big Grin
18-08-2017 22:07
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

(18-08-2017 00:30 )hawken68 napisał(a):  Pete Piłsudski nie był twórcą legionów,gorzej byl ich zdecydowanym przeciwnikiem,więc nazywanie legionów jego nazwiskiem to fałsz historyczny
Pozdrawiam

Hawken masz rację i sorry za skrót myślowy.
Hasło "Legiony Piłsudskiego" funkcjonuje w wielu miejscach, a w szczególności w necie. Nawet grupy rekonstruktorskie zajmujące się tą tematyką na co dzień, używają tego sformułowania.
Legiony Piłsudskiego utrwaliły się tak jak np. określenie "junkers", na każdy gazowy przepływowych podgrzewacz wody, albo "nyska" na prywatne busy, choć nyski już dawno na złomowisku skończyły.
Masz jednak rację, by być precyzyjnym i nie posługiwać się skrótami.
Pozdro.
18-08-2017 22:48
hawken68 Offline
14th Louisiana
14th Louisiana Infantry Regiment

Liczba postów: 45
No tak już jest Pete z historią,nie tylko z historią Polski,że przez dziesięciolecia,a nawet wieki powielane są mity,które stają się "prawdą"
Pozdrawiam
19-08-2017 06:18
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 71
Polacy na ogół znają mity, nie historie.Ale dlatego pewnie poznawanie historii jest w naszym kraju tak bardzo ciekawe,gdyż zazwyczaj było inaczej niż wszyscy myślą.Tylko nie wiem czy jest się z czego cieszyć.
Wątek pewnie nie o tym był a my jak zwykle zaczęliśmy od czego innego a kończymy na ,,dupie Maryny''.
19-08-2017 09:16
Blue Savage
Unregistered

To jest wątek pt."Pete w mundurze legionisty", a nie malkontenckie gadki pt."Legiony Piłsudskiego, prawdy i mity", których miejsce jest na forach "okołohistorycznych" Tongue
20-08-2017 23:02
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Z całym szacunkiem do Legionistów i Komendanta, ale nie mam zamiaru przywdziewać na stałe tak jasno niebieskiego/szarego munduru.
Ta impreza to były przede wszystkim:
- dobra zabawa w doborowym towarzystwie;
- nieźle spędzony czas w sobotni dzionek;
- możliwość pomacania i pohukania z broni innej niż czarnoprochowa;
- wprawianie się w rzucaniu granatem i w walce na bagnety;
- przekonanie się, że (bez urazy) rekonstruktorzy to głównie młodzież;
- posłuchanie grania na akordeonie i śpiewów przy ognisku - bezcenne;
Same plusy Big Grin
21-08-2017 10:29
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Blue.Tyle że każdy powinien mieć prawo napisać co myśli,co mu się akurat coś z czym kojarzy.A nie tylko to co się podoba szanownej moderacji.Wiem że idzie moda by wszystko było kontrolowane i zgodne z jednym kierunkiem myślowym.A może dokładniej powraca taka moda.
Nic się nie stanie jak coś ktoś napisze od siebie trochę nie na temat ,nie obrażając przy tym oczywiście uczestników.Przynajmniej forum w tedy żyje.Bo inaczej za jakiś czas to na tym forum będą pisały 3 osoby a czytało je dwie.
21-08-2017 13:56
Blue Savage
Unregistered

Rem, nikomu nie zabraniam pogadać i może zauważyłeś, że nie pokasowałem malkontenckich postów. Jednak Twoja powyższa retoryka jest zarażona propagandą tych, co niby wcześniej nie robili cenzury, a teraz uważają się za "UBrońców demokracji" Tongue Dawno nie było Cię w polu i z tęsknoty wypisujesz Big Grin
Pete, a ja chciałbym mieć taki mundurek w kolekcji Smile
21-08-2017 15:58
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Uwierz mi że z poprzednim systemem nie mam nic wspólnego i jakoś nic mu nie zawdzięczam.
Natomiast nie widzę nic złego w dyskusjach pod jakimś tematem nawet jeżeli on nieco odbiega od głównego wątku .
Co do zgodności z tematem to np w ogóle nie rozumiem dlaczego na stronie ,,Do broni'' GRH -58 TH nie jest w dziale -wojna secesyjna,oraz dlaczego na głównej stronie jest jakaś baba na koniu w koszuli nocnej?Przecież to bez sensu.Jak kogoś skierować na taka stronę jeżeli by był zainteresowany uczestnictwem w 58TH
Co do stwierdzenia iż dawno nie bylem w boju i trochę marudzę.Pełna zgoda.
PS
Wiem że to nie na temat i nie obrazę się jeżeli skasujesz sobie ten wątek
21-08-2017 17:44
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Abstrahując od kwestii pobocznych, ja bym nie pogardził np. takim czterotaktowcem, ale w wersji pełnosprawnej, tak by na strzelnicy móc sobie pośmigać. Big Grin
21-08-2017 19:48
Blue Savage
Unregistered

No to off-topicujemy dalej Big Grin
Też bym sobie postrzelał z 4-taktowca, ale raczej nie ma on nic wspólnego z austriackim 2-taktowcem stosowanym w Legionach Smile
Sprawa strony na Dobroni to temat na oddzielną rozmowę i wiem, Rem, że wolałbyś tę babę na koniu bez wspomnianej koszuli. Pojawienie się owego obrazka jest spowodowane konstrukcją strony Dobroni. Jeśli prowadzący prowadzi dwie grupy jednocześnie, tematyki się mieszają. Urocza pani na koniu to powstaniec styczniowy Smile
Rem, co do poprzedników, to chyba sięgnąłeś za daleko. Chyba chodzi Ci o system sprzed 28 lat, a ja miałem na myśli bardzo bliskie czasy Smile
21-08-2017 21:06
legionista Offline
Forumowicz

Liczba postów: 75
Pete.
Ze swojej strony, jak również całego SRH 4 PPLeg chciałem Ci serdecznie podziękować za przyłączenie się do naszej kompanii. Szkoda, że musiałeś jechać bo śpiewom przy ognisku nie było końca, a rano ciężko się wstawało.
Koledzy z Austina w ostatni weekend, mile wspominali Książ i wasze "granaty". Niestety nie mają do nas szczęścia bo zaraz potem rozwaliła ich polska artyleria nad Wkrą.
Karabiny rzeczywiście nie bardzo odpowiadały realiom, ale cóż, wykorzystujemy zasoby naszych wypożyczalni, a one nie zawsze oferują co byśmy chcieli. Niemieckie i Jugosłowiańskie Mausery musiały zastąpić Mańki.
Na marginesie podobno temat podobał się organizatorom, i chcą po niego sięgnąć w przyszłym roku. Ale poczekamy co z tego wyniknie.
Do zobaczenia na kolejnym reko. Najbliżej chyba w Mełchowie, może w Tomaszowie (choć tu raczej małe szanse). Mamy też 8.10 reko w Tokarni (pod Kielcami) gdzie w ubiegłym roku był wątek RKKA, i teraz dopytuję cały czas o to organizatora, ale narazie nie mają sprecyzowanego scenariusza. Jak będę coś wiedział to dam znać.
21-08-2017 22:24
Blue Savage
Unregistered

A jaka miałaby być tematyka tej imprezy w Tokarni 8.10 ?
22-08-2017 15:17
legionista Offline
Forumowicz

Chłopaki zawsze robią "wrześniówkę". W ubiegłym roku pokazały się też sceny z RKKA. Narazie rzeźbią scenariusz (pozwolenie na reko, a z nim kasa wyskoczyły niedawno) i liczą na co ich stać, dlatego jeszcze nie ma pewności co będzie, ale przy każdej rozmowie dopytuję.
Na marginesie. Dużo roboty dali wam w tym roku na Tomaszowie?
22-08-2017 16:17
Blue Savage
Unregistered

Ma być coś sporego, bo słyszałem o dwóch ZIS-5 z gazowymi Maximami Smile
22-08-2017 20:35
legionista Offline
Forumowicz

Ciekawe.
Jak będę coś wiedział konkretnego, to dam znać.
23-08-2017 06:45
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Moje forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS