Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.25 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Pod Tomaszowem Lubelskim" 15-17 września 2017
Autor Wiadomość
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 449
RE: "Pod Tomaszowem Lubelskim" 15-17 września 2017
Masz rację. Prezentujemy się całkiem nie źle Smile
Najbardziej "bije po oczach" K-750,udający BMW Tongue
22-09-2017 08:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 71
Wszystko ładnie pięknie ,ale całe te przedsięwzięcia to zwykły mit i sianie propagandy ukazujący iż ,zostaliśmy zdradzeni przez sojuszników,zaatakowani przez 3 kraje ze wszystkich stron itd.
Nikt nie rozlicza błędów polityki zagranicznej prowadzonej prze rząd ,nikt nie wspomina tchórzostwa większości generałów wywodzących się z obozów politycznego Piłsudskiego(nie licząc Kutrzeby i Kleeberga)kończącą się haniebną ucieczką Marszałka Rydza Śmigłego.

Przeciętny Polak nic nie wie o tym i jedyną przyczyną porażki w jego mniemaniu to zdrada i spisek ,a natomiast nam Polakom nie ma się nic do zarzucenia.Typowa bolszewicka propaganda.Z takim myśleniem pewnie będziemy powielać te błędy być może i w dzisiejszych czasach.

Ukazujemy bitność polskiego żołnierza ale sama odwaga nie wystarcza bo najważniejsi są politycy i dowódcy którzy we wrześniu 1939 się nie sprawdzili.
22-09-2017 09:39
Bob
Unregistered

Co to ma być?
Obsrywca czy inna freha?
Dzizas
:/
22-09-2017 13:15
Odpowiedz cytując ten post
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 746
Rem, historia to mnie zabawa, w której można coś jednoznacznie określić białym lub czarnym kolorem. To przede wszystkim pełna paleta szarości. Nas i innych badających historię można przyrównać do poszukiwacza badającego stary dom w środku nocy. Jedynie latarka w ręku pozwala nam oświetlić pewne szczegóły (znane fakty), a inne rzecze pozostają w strefie półmroku lub nawet w ciemości. I dopóki światło nie wyłowi pewnych szczegółów z mroku pozostaną one niedomówieniami lub domysłami. Oczywistym jest, że katastrofa Wrześniowa nie była spowodowana jedynie przez naszych najbliższych sąsiadów, a złożyły się na nią różne czynniki zarówno te wewnętrzne jaki i zewntęczne.
Podobna sytuacja miała miejsce z rozbiorami. Gdyby nie słabość wewnętrzna Polski, to nie doszłoby do rezerwania ziem polskich, ale na ile ta słabość była sterowana z zewnątrz? A nawet jeśliby ktokolwiek z zewnątrz chciał wpłynąć na sytuację wewnętrzną , ale nie znalazłby współpracowników wśród magnaterii, to co wówczas?
W mojej ocenie My Polacy podchodzimy do historii, jak i do wielu innych kwestii bardzo emocjonalnie i nie potrafimy racjonalnie ocenić faktów, a są one takie, że państwa i ludzie nimi sterujący to nie dobroduszni harcerze, a raczej bossowie dbający o interes swój i swojej "organizacji", a honor i sprawiedliwość pozostawiona jest rycerzom z bajek.
Dobitnie pokazują to Brytole, którzy powiedzą wszystko by cudzym rękoma załatwić swoje sprawy. I Niemcy i Rosjanie w te bierki nie są gorsi. A My dopóki będziemy na dorobku i pod wpływem zewnętrznych sił, dopóty będziemy drugo planowym graczem.
22-09-2017 14:33
Pete Gordon Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 746
A co do przeciętnego Polaka. Dopóki ludzie będą szli na łatwiznę, pilot od TV będzie ich głównym celem, a mamona Bogiem, dopóty Polacy będą łatwo sterowalnym motłochem. W Tomaszowie bardzo podobała mi się Młodzież, która w niedzielę, w deszczu współpracowała przy obsłudze rekonstrukcji. Z jedniej strony uczyli się historii, a z drugiej obowiązkowości. Oczywiście tak młodzi ludzie potrzebują kogoś kto pokaże im prawidłowe zachowania. I ta rola należy do nas - "Starszych", którzy coś wiedzą i chcą to przekazać. Ale wyciąganie wniosków należy pozostawić Im, bo to pomoże w ich edukacji. A nawet jeśli Ich wnioski będą odmienne od naszych, to plusem będzie nauczenie Ich myślenia, a to już bardzo dużo.
22-09-2017 14:50
Blue Savage
Unregistered

Kolejny filmik (amatorski, chyba z drugiego rzędu):
https://www.youtube.com/watch?v=UId3-D4KJlI
22-09-2017 17:32
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Rekonstrukcje wg mnie za wiele nie uczą(Za mało ludzi nas ogląda i zazwyczaj ci sami) to raczej widowisko po jednej stronie stoi kilku widzów ,często mniej niż samych rekonstruktorów.Po drugiej stronie zaś fanatycy historii, broni,którzy bawią się w ten sposób Co prawda mundury są najlepiej przygotowywane to jednak żołnierzami bywają panowie w średnim wieku którzy nie mają zamiaru paść na ziemie by munduru nie pobrudzić lub się boją że nie wstaną mimo że nic ich nie trafi.Bywają też i kobiety w mundurach
Przypominam sobie opowieść Pawła który opowiadał jak to jedna kobieta na widok rekonstruktorów stwierdziła,,wojsko,to stare chłopy ,a nie wojsko''

Historia powinna oczywiście uczyć by nie popełniać w przyszłości tych samych błędów.Ale to rola szkół i mediów ale na pewno nie polityków.Np powinniśmy sobie zadać pytanie w tym temacie dlaczego Rosja nas zaatakowała a my nic o tym nie wiedzieliśmy.Francja nas sojusznik wiedziała ale nie poinformowała.Czy w dzisiejszych czasach Francja nas sojusznik też by nas poinformował? Obawiam się że Nas akurat nie.
25-09-2017 15:10
legionista Offline
Forumowicz

Liczba postów: 75
Z kilkoma elementami powyższej wypowiedzi o rekonstrukcji i rekonstruktorach muszę się nie zgodzić.
1. "Rekonstrukcje wg mnie za wiele nie uczą" - same rekonstrukcje polowe są po to żeby przypominać pewne wydarzenie, przy okazji jeśli przed nią lub po na spotkaniach widzów z rekonstruktorami, ci pierwsi czego się dowiedzą - to zawsze jakaś nauka jest. Ciekawe, że ci drudzy też wiele mogą się dowiedzieć od widzów. Choćby w 2013 podczas reko w Tomaszowie Lubelskim miałem okazję nocować w maleńkiej szkole w miejscowości Zielone i oglądać miejsce gdzie był szpital polowy i cmentarzyk podczas bitwy pod Tomaszowem oraz obejrzeć miejsce zakopania sztandaru 73pp - przysłowiowy rzut beretem od szpitala, w którym już wtedy urzędował WH
Przy okazji rekonstrukcji tez wystawiamy dioramy (nie zawsze), gdzie każdy kto ma ochotę może czegoś się "nauczyć".
Nie liczę tu dioram okazjonalnych i lekcji w szkołach - tu już nauka w pełnym wymiarze.
Mogę mówić za siebie - co roku mamy średnio ok 60-65 różnych działań rekonstrukcyjnych i tylko 1/3 z nich to rekonstrukcje polowe. Mogę spokojnie powiedzieć, z własnego doświadczenia - "rekonstrukcja uczy", ale tak jak i w szkole ktoś musi chcieć się czegoś nauczyć.

2. "Za mało ludzi nas ogląda ... kilku widzów ,często mniej niż samych rekonstruktorów." - rzeczywiście bywają epizodyczne przypadki małej frekwencji - cóż nie wszystkim musi się to podobać.
Ale przez ostatnie kilka lat zauważam raczej tendencję zwyżkową, nawet na imprezach cyklicznych. A imprezy typu Mława, Strońsko, czy Łomianki ogląda kilka tysięcy ludzi. Zresztą w Tomaszowie zawsze też jest spora frekwencja widzów - mimo tegorocznej pogody tez była to spora grupa ludzi - przynajmniej w wypowiedzi jednego z widzów. Jednak większość imprez gromadzi spore grupy widzów - liczone minimum w setkach, również przybywa nowych oglądających - przynajmniej tak wynika z wypowiedzi podczas spotkań po inscenizacji.

3. "...to jednak żołnierzami bywają panowie w średnim wieku" - bo tych Panów stać na sprzęt. Kompletny zestaw dla rekonstruktora WP 1939 to ok 6000 zł (bez broni). Ciężko aby uczniów i studentów w wieku 18 - 25 lat był stać wydać takie pieniądze na szybko, żeby się "pobawić". WH nie odstaje za bardzo od tej sumy (może troszkę tańszy) - nie wiem jak RKKA ale po tym co chłopaki kompletowali - też niemała suma, a większość z nas ma po kilka sylwetek.
Jednak coraz więcej jest na rekonstrukcjach właśnie młodych twarzy i to mocno zaangażowanych - dalej mówię za siebie, jako GRH w dużej mierze korzystamy z młodych ludzi - choć nas "dziadków" też troszkę jest.

4. "...nie mają zamiaru paść na ziemie by munduru nie pobrudzić" - wierz mi, że padamy - czasem po kilka razy i to w warunkach często "mało przyjemnych", przeprawiamy się przez wodę i udajemy zabitych leżąc przez 90% inscenizacji, bo tak przewiduje scenariusz, a potem przez kilka godzin czyścimy, te najczęściej przecież sukienne mundury i oporządzenie i buty, bo jest potrzeba żeby stanąć na warcie przy grobie, czy iść na mszę za poległych.

5. "...opowieść ... jak to jedna kobieta na widok rekonstruktorów stwierdziła,,wojsko,to stare chłopy ,a nie wojsko''
Ma kobieta rację, ale ja zawsze mogę sobie przypomnieć minę i uśmiech córki ostatniego adiutanta dowódcy 2 PAL kiedy zobaczyła nas w barwach artylerzystów z 1939r. i jej podziękowania, że przypomnieliśmy jaki kiedyś ubierał się jej ojciec i jego podwładni. (a do młodzików się nie zaliczam). Może nie zawsze pasujemy do obrazka.

Wracając do Tomaszowa Lubelskiego - to była zawsze jedna z większych imprez w Polsce - jednak obecnie duże zagęszczenie rekonstrukcji, rekonstruktorzy dzielą się i trudno często o składy. To widać na zdjęciach, gdzie jesteście prawie najliczniejszą grupą - jako RKKA, a już WH jak na lekarstwo.
Liczę, że będziemy mogli i w temacie 1939 kiedyś podziałać razem, po przeciwnych stronach, ale jednak wspólnie
26-09-2017 12:28
yankes62 Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 449
Rem jest w porządku. Trzeba tylko trochę nad Nim "popracować" Smile
Już próbowałem ale ma duży talent do "czytania" i nie jest łatwo. Smile
Dajmy Mu czas a wszystko będzie dobrze Big Grin
26-09-2017 21:35
Northern Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Liczba postów: 110
Legionisto - całkowicie się z Tobą zgadzam. Dokładnie tak wyglądają w rzeczywistości kwestie, które poruszyłeś w swoim wpisie/odpowiedzi.
27-09-2017 19:50
Blue Savage
Unregistered

Remie, nie wiem jak piszesz na innych forach, ale ciężko się nam przyzwyczaić do Twoich postów. Chodzi o powiązanie ich przekazu z wątkami. Sposób w jaki odchodzisz od tematu wątku predysponuje Cię do tytułu "Króla off-topic'u" Big Grin
Trochę wątpię, że liczba inscenizacji, które osobiście obejrzałeś jest dość spora, abyś mógł aż tak oceniać ich oddziaływanie oraz liczebność publiczności. Do takiej oceny trzeba mieć wieloletnie doświadczenie jak np. Legionista.
Jak sobie wyobrażasz inscenizację dla publiczności pt."Francja nas zdradziła 1939" ? Wink
Jeśli to ja miałbym opowiadać o kobiecie i jej "starych chłopach", to coś tu pokręciłeś i opowieść była całkiem inna. Większość z nas zna mityczną opowieść ze Srebrnej Góry, w której kobieta orzekła nam, że jej córka przez wystrzały czegoś tam nie dostanie Big Grin Może to ta opowieść Smile
28-09-2017 17:05
Rem Offline
New York Volunteer
58th NYSV

Myślałem ze watek legionisty zakończy dyskusje bo wart jest tego.
To ze od niedawna przywdziałem mundur rekonstruktora świadczy o tym ze faktycznie w nie wielu rekonstrukcjach brałem odział jako uczestnik.Natomiast pewnie dlatego widziałem sporo rekonstrukcji jako widz ,być może więcej niż legionista i tez takie które miały 100 tys widzów.Dlatego wiem jak po obejrzeniu ich reagowała moja rodzina czy znajomi których czasami będąc gdzieś na wakacjach naciągnięciem na tego typu atrakcje.Sam tez mogę powiedzieć jak na mnie działały tego typu imprezy czy coś wnosiły pouczającego czy czegoś nauczyły.
Dlatego dalej będę uważał ze jest to głownie zabawa dla dużych chłopców a przekaz historyczny jest znikomy.Moze jak już więcej rekonstrukcji odtworzę niż ich zobaczę to będę myślał tak jak wy.
29-09-2017 10:23
Blue Savage
Unregistered

My też mamy nadzieję, że tych rekonstrukcji odtworzysz jak najwięcej Smile
29-09-2017 16:50
Odpowiedz